• open panel

Skało którą rozwarł Bóg – Pieśń angielska

 
Play

Gorąco polecam pieśń którą mamy w Śpiewniku Pielgrzyma nr.211 autorstwa A. M. Toplady

Poniżej zamieszczamy krótką biografie autora tej pieśni.

August Toplady był duchownym w Blagou (Anglia). Pewnego dnia, podczas silnej burzy, przechodził akurat drogą, wzdłuż której nie było żadnych zabudowań, w których mógłby się schować. Zaczął więc szukać schronienia między stromymi skałami. Kiedy się tak rozglądał, zauważył skałę na ok. 40 m wysoką, a w niej szczelinę. Tam Toplady znalazł schronienie i w ten sposób został zainspirowany, by napisać słynną pieśń: Skało, którą rozwarł Bóg, skryj mnie sobie pośród trwóg!(Ś.P. 211).

Toplady był synem majora brytyjskiej armii, który zginął podczas oblężenia Kartaginy w 1740 roku. Mały August został pod opieką czułej i mądrej matki. Kiedy miał 16 lat, przeżył moment nawrócenia się do Boga w pewnej irlandzkiej szopie. Podróżował ze swoją matką po kraju i kiedy przechodził około jednej z szop usłyszał śpiew. Z ciekawości spojrzał do wnętrza i zauważył, że byli tam zgromadzeni ludzie ze wsi. Kiedy śpiew się zakończył, wstał prosty, niewykształcony człowiek i zaczął przemawiać na temat słów: “Ale teraz wy, którzy byliście dalecy, staliście się w Chrystusie bliscy przez krew Chrystusową…”(Efez. 2,13).

Tego kazania użył Bóg dla uratowania duszy młodego Augusta M. Toplady’ego. Inne ważne wydarzenie w życiu Augusta miało miejsce na pokładzie parowca “Seawanhak”, na którym to podróżował wspólnie z żoną. Nagle wybuchł pożar, który szybko się rozprzestrzeniał. Razem z większością pasażerów rzucili się w morze. August podpłynął w kierunku żony, która zmagała się z morskimi falami, kazał jej mocno chwycić się jego pleców, po czym próbował dosięgnąć pływającej części wraku. Żona trzymała się go, dopóki siły nie zaczęły jej opadać.“Spróbuj jeszcze trochę” – zawołał August, po czym zaczął śpiewać pieśń: Skało, którą rozwarł Bóg.. Głos ten dochodził do uszu rozbitków, którzy jeden po drugim podnosili głowy i nabierali odwagi. Z oddali nadpłynęła łódź ratunkowa, i wreszcie resztkami sił państwo Toplady uchwycili się jej brzegu. Dzięki tej pieśni, śpiewanej w chwili zwątpienia, oni, oraz wielu innych rozbitków zostało uratowanych

 

2 odpowiedzi do “Skało którą rozwarł Bóg – Pieśń angielska”

 1. I got what you mean , thankyou for putting up.Woh I am thankful to find this website through google. “If one does not know to which port one is sailing, no wind is favorable.” by Seneca.

   
  • Thanks you for your opinion.
   God blessyou.
   We more often invite to our side.
   Wojtek

    

Zostaw komentarz

© 2012 Walim.org
Support: webbart.eu